Rozetki karnawałowe to słodkie, chrupiące ciastka z ciasta naleśnikowego smażone na głębokim oleju najczęściej w karnawale.
Ja osobiście kojarzę rozetki karnawałowe z dzieciństwa. Zawsze w karnawale. Ciasto jest banalnie proste – jest to po prostu trochę gęstsze ciasto naleśnikowe, do wykonania w kilka chwil. Samo smażenie ciastek wymaga dłuższej chwili – najlepiej je smażyć pojedynczo i należy przestrzegać kilka zasad, które opiszę poniżej.
Z poniższego przepisu wychodzi około 30 sztuk ciastek.
Ciastka smaży się za pomocą specjalnych metalowych foremek w kształcie rozetek. Foremki, które pamiętam z domu przepadły, ale od czego jest internet 🙂 Ostatnio kupiłam foremki i mogłam sobie przypomnieć jeden z przysmaków dzieciństwa i PRL 🙂
Składniki na rozetki karnawałowe:
- 1 jajko
- 2 płaskie łyżeczki cukru
- 1/2 szklanki mąki
- 125 ml mleka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- olej do smażenia – około 0,5-0,75 l
- cukier puder do oprószenia
Jeśli nie macie w domu wagi kuchennej lub chcecie sprawdzić pojemność szklanki lub łyżki skorzystajcie z przelicznika kuchennego.
- Wszystkie składniki (oprócz oleju i cukru pudru) przełożyć do miski i zmiksować na gładką masę. Powinno być bardziej gęste niż ciasto na naleśniki.
- Naczynie przykryć i odstawić na godzinę do lodówki
- Po upływie godziny olej należy rozgrzać do temperatury 180 stopni (przydaje się termometr), ale można też “na oko” testując na pierwszej rozetce 🙂 Mi dwie pierwsze nie wyszły.
- Po wyjęciu ciasta z lodówki należy je przemieszać łyżką.
- Zanim zaczniemy smażyć ciastka należy rozgrzać foremkę – w tym celu rozetkę wkładamy na 10-15 sekund do rozgrzanego oleju, lekko odsączyć na papierowym ręczniku po czym od razu zanurzyć w cieście – ciasto powinno lekko skwierczeć. Tutaj kolejna ważna uwaga – nie można zanurzać foremki całej ponieważ ciasto nie odklei się od foremki.
- Rozetkę z ciastem od razu włożyć do oleju i smażyć około 25-30 sekund.
- Ciastko wyjąć z tłuszczu – odłożyć na papierowy ręcznik do odsączenia.
- Przed zanurzeniem rozetki w cieście znów trzeba ją ogrzać – 5 sekund w oleju, po czym powtórzyć kroki z punktu 5-7. I tak do końca ciasta 🙂
- Ciastka posypać cukrem pudrem.
SMACZNEGO!!!
Super przepis, idealny na niezbyt dużą ilość rozetek, ja dodaje trochę rumu i daje to fajny posmak