Węgierskie kurtosze lub słowackie trdelniki to tradycyjne słodkie ciasto w kształcie walca. Ciasto jest owijanie wokół kija, a następnie grillowane i posypane cukrem wymieszanym z orzechami oraz z cynamonem.
Kurtosze pierwszy raz jadłam będąc w Pradze i poznałam je pod nazwą trdelnik. Później miałam z nimi styczność na na różnego rodzaju jarmarkach, najczęściej Bożonarodzeniowych.
Ciasto można z powodzeniem upiec w piecu. Są do tego specjalne foremki, ale i bez tego się uda. Zamiast foremek można wykorzystać drewniany wałek do ciasta (należy go owinąć w folię spożywczą i w piecu rączki położyć na naczyniu żaroodpornym – wtedy co 5 minut należy obracać ciasto, aby się upiekło z każdej strony). Można też wykorzystać rolki po ręczniku kuchennym lub papierze toaletowym (je też należy owinąć w folię i je pieczemy postawione na blachę).
Pierwsze dwa przed upieczeniem posmarowałam roztopionym masłem i obtoczyłam w cukrze z dodatkami. Kolejne przed upieczeniem tylko posmarowałam masłem. Po upieczeniu jeszcze raz posmarowałam masłem i wtedy obtoczyłam w cukrze w dodatkami i to drugie wykonanie wyszło zdecydowanie lepiej 🙂
Z poniższego przepisu wyszło mi 6 sztuk kurtoszy z foremek o wymiarach 13 cm wysokości i 6 cm średnicy.
Do wykonania kurtoszy vel trdelników potrzebne będzie:
- 500 gramów mąki
- 2 jajka
- 200 ml ciepłego mleka
- 30 gramów świeżych drożdży lub 9 gramów suchych
- 40 gramów cukru (wzięłam 30g cukru waniliowego i 10g zwykłego)
- 60 gramów masła
- dodatkowo: roztopione masło do posmarowania ciasta, cukier z cynamonem, cukier z wiórkami kokosowymi lub posiekane orzechy
Jeśli nie macie w domu wagi kuchennej lub chcecie sprawdzić pojemność szklanki lub łyżki skorzystajcie z przelicznika kuchennego.
- Jeśli do ciasta będą użyte świeże drożdże należy zrobić zaczyn. Drożdże pokruszyć do ciepłego mleka (nie może być gorące, ponieważ drożdże nie będą pracować), dodać cukier i odstawić na 15 minut.
- Jeśli będą użyte suche drożdże zaczyn nie jest potrzebny, wystarczy podgrzać mleko.
- Masło roztopić i zostawić do przestudzenia.
- Mąkę, suche drożdże, (lub zaczyn z cukrem i mlekiem) cukier, jajka umieścić w misie miksera. Masło i mleko mają być ciepłe, ale nie gorące.
- Całość wyrabiać około 5 minut końcówką typu hak, do uzyskania gładkiej i sprężystej masy. Powinna odchodzić od końcówki miksera.
- Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Gdy ciasto wyrośnie przełożyć na oprószoną mąką stolnicę.
- Ciasto rozwałkować na grubość około 3mm i pociąć na paski o szerokości około 2 cm.
- Tak przygotowane ciasto nawinąć na foremki, lekko przewałkować dociskając ciasto ręką.
- Nawinięte ciasto posmarować masłem i albo piec albo obtoczyć w przygotowanej posypce.
- Kurtosze piec w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem przez 20 minut.
- Co 5 minut należy je obracać, aby upiekły się równomiernie z każdej strony.
- Jeśli zdecydujecie się użyć posypki po upieczeniu, to po wyjęciu ciasta z pieca jeszcze gorące należy posmarować roztopionym masłem i obtoczyć w posypce.
- Kurtosze najlepiej smakują na ciepło 🙂
SMACZNEGO 🙂