Lukier królewski wykonany jest z cukru pudru, białka i soku z cytryny. Można go wykorzystać do dekoracji ciastek, pierników czy tortów. Lukier zwany również Royal Icing.
Lukier królewski Jest bardzo trwały, szybko zastyga, nadaje się do szczegółowych dekoracji. Poniżej podam przepis jak również kilka porad odnośnie tego lukru.
Do wykonania lukru potrzebne są tylko 3 składniki:
- białko jajka – 30 gramów – wielkość jajka M
- 150 gramów cukru pudru – powinien być przesiany, aby nie było żadnych grudek
- 5 kropli soku z cytryny
- opcjonalnie można dodać barwniki – najlepiej w żelu lub w proszku
Jeśli nie macie w domu wagi kuchennej lub chcecie sprawdzić pojemność szklanki lub łyżki skorzystajcie z przelicznika kuchennego.
- Jajko należy sparzyć około 10 sekund – jeśli obawiacie się surowego jajka można użyć białka w proszku.
- Białko ubić z cukrem pudrem przez około 10 minut na najwolniejszych obrotach miksera. Najlepiej użyć mieszadła do ucierania, ponieważ lukier należy utrzeć a nie ubić.
- Masy nie należy mieszać zbyt intensywnie, ponieważ jeśli lukier będzie napowietrzony to później bąbelki powietrza będą pękać na zdobionej powierzchni.
- Dodać sok z cytryny. Dodanie soku spowoduje, że lukier staje się plastyczny.
- Na koniec można dodać barwnik.
- Lukier przełożyć do worka cukierniczego zakończonego odpowiednią tylką lub do woreczka strunowego z odciętą końcówką.
Poniżej kilka obiecanych porad potrzebnych aby wykonać lukier królewski:
- Ogólnie przyjmuje się zasadę, że proporcja białka do cukru pudru wynosi 1: 5. Proporcja ta może się trochę różnić w zależności od przeznaczenia lukru:
- lukier bardzo gęsty (o konsystencji stałego kremu) – służy do wyciskania małych elementów, takich jak literki, cyfry, kwiatki. Stanowi dobre spoiwo do przyklejania dekoracji i sklejania warstw ciasta np. domku z piernika
- lukier średnio gęsty (o konsystencji luźnego kremu) – służy do obrysowywania krawędzi i wyciskania wzorów na ciastach i ciasteczkach
- lukier rzadki (o konsystencji miodu) – służy do wypełniania obrysowanych wzorów
- Konsystencję lukru należy regulować za pomocą soku z cytryny jeśli chcemy mieć rzadszy lukier lub cukrem pudrem jeśli chcemy osiągnąć bardziej gęstą konsystencję.
- Do wyciskania kształtów, kwiatków, postaci, szczegółów przyjmuje się, że na każde 175 g gotowego lukru należy dodać 1 łyżkę przesianego cukru pudru i wymieszać (nie ubijać). Wtedy lukier jest bardziej gęsty.
- Gotowy lukier można przechowywać kilka dni w lodówce – należy go przykryć folią spożywczą, a przed użyciem wymieszać.
Kilka moich dekoracji ciastek i pierników lukrem królewskim:
Podsumowanie
Przepis
Lukier królewski
Autor
Asia
Opublikowano
Czas przygotowania
Czas pieczenia
Czas całkowity