Rogale marcińskie to tradycyjny wypiek z Poznania i jego okolic. Ten przysmak jest nieodłącznym elementem obchodów dnia patrona głównej ulicy w Poznaniu, czyli Św. Marcin w dniu 11.11.
Rogale marcińskie (nazwa rogal świętomarciński jest wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej ważą od 150g do 250g. Wykonane są z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku z bakaliami. Posmarowanym pomadą (lukrem) i posypany orzechami. Idealny rogal ma kształt półksiężyca lub podkowy i posiada 81 warstw (listków) ciasta 🙂
Certyfikowane rogale marcińskie składają się z 60% ciasta, 30% masy z białego maku, 8% pomady i 2 % posypki z posiekanych orzechów.
Jeśli chcecie się dowiedzieć skąd w Poznaniu i Wielkopolsce wzięła się ta słodka tradycja zaprasza do zapoznania się z legendą o rogalach marcińskich -> Historia najsłodszego symbolu Poznania.
Z poniższego przepisu wychodzi około 13-15 rogali. Masę makową najlepiej przygotować sobie dzień wcześniej lub kilka godzin przed robieniem rogali. Przepis podejrzany na stronie http://www.artkulinaria.pl
Składniki na rogale marcińskie:
Masa makowa:
- 250 gramów białego maku
- 150 gramów zmielonych biszkoptów (okrągłych lub wysuszony i pokruszony domowy biszkopt)
- 100 gramów cukru
- 100 gramów miodu
- 45 gramów masła
- 50 gramów orzechów – migdałów, mogą był migdały w płatkach (można też dać orzechy włoskie)
- 40 gramów rodzynek – jak osobiście nie dałam, ponieważ ich nie lubię
- 1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczy – u mnie jej nie było, ponieważ chciałam mieć masę z samymi migdałami
- 3 jajka
- kilka kropli aromatu migdałowego
Ciasto półfrancuskie:
- 200 ml mleka
- 1/2 kg przesianej mąki pszennej
- 10 gramów świeżych drożdży (resztę drożdży można zamrozić i wykorzystać do innych wypieków. Kostkę zawinąć w papier do pieczenia i włożyć do pojemniczka, który można mrozić)
- 60 gramów cukru
- 60 gramów masła
- 1 całe jajko + 1 żółtko
- szczypta soli
- 150 gramów masła – wcześniej zamrozić
Pomada:
- 100 gramów cukru pudru
- kilka łyżek gorącej wody
- 50 gramów obranych ze skóry, posiekanych migdałów
Jeśli nie macie w domu wagi kuchennej lub chcecie sprawdzić pojemność szklanki lub łyżki skorzystajcie z przelicznika kuchennego.
- Mak należy sparzyć. W tym celu należy go wypłukać, włożyć do garnka i zalać wrzącą wodą. Gotować na małym ogniu przez około 30 minut.
- W między czasie sparzyć migdały (można od razu całość), obrać ze skóry i połowę posiekać (będą na wierzch rogali).
- Po ugotowaniu mak odsączyć na gęstym sicie i zmielić trzykrotnie za pomocą maszynki do mielenia mięsa na nakładce o najmniejszych oczkach.
- Masło roztopić, dodać miód i cukier. Podgrzać chwilę na małym ogniu, po czym dodać bakalie i zmielony mak. Całość smażyć na małym ogniu przez około 5-10 minut. W tym czasie należy masę mieszać, aby się nie przypaliła.
- Masę ostudzić, dodać zmielone biszkopty, dodać jajko cały czas mieszając, Kolejne jajko należy dodać, gdy poprzednie będzie dokładnie wymieszane. Jeśli masa robi się rzadka nie należy dodawać więcej jajek.
- Tak jak pisałam w spisie składników – 150 gramów masła należy włożyć do zamrażalnika.
- Mleko podgrzać – ma być ciepłe, ale nie gorące, około 37 stopni
- Odlać 50 ml mleka i dodać pokruszone drożdże oraz 2 łyżeczki cukru. Rozczyn odstawić na około 20-30 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
- Jajko z żółtkiem oraz cukrem ubić na puszystą masę. Masło roztopić w garnuszku.
- Mąkę przesiać do misy miksera, dodać wyrośnięty rozczyn, ubite jajka, mleko oraz sól. Roztopione masło należy dodawać stopniowo.
- Ciasto wyrabiać ręcznie lub mikserem z końcówką do wyrabiania ciast drożdżowych – hak) przez około 5 minut.
- Ciasto powinno być jednolite i gładkie.
- Miskę przykryć ściereczką i odstawić na około 60 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno 2-3 krotnie zwiększyć swoją objętość.
- Zamrożone masło zetrzeć na tarce na dużych oczkach i włożyć do lodówki.
- Wyrośnięte ciasto drożdżowe uderzyć pięścią w celu odpowietrzenia i wyłożyć na stolnicę i rozwałkować na kształt prostokąta.
- Zimne masło wyłożyć na 2/3 szerokości ciasta. Ciasto złożyć na środka na 3, zaczynając od strony bez masła. Następnie złożyć do środka część z masłem. Po takim złożeniu otrzymamy 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła.
- Ciasto docisnąć i rozwałkować na kształt prostokąta. Ciasto ponownie złożyć na 3 jak poprzednio (teraz już bez masła), zawinąć w folię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki.
- Czynności z punktu 17 należy powtórzyć jeszcze 2 razy. W ten sposób otrzymujemy 81 warstw ciasta 🙂
- Piec nagrzać do 180 stopni, grzałka góra-dół.
- Tak przygotowane ciasto rozwałkować na długi prostokąt o grubości około 5mm i wyciąć z niego naprzemiennie trójkąty. Podstawę trójkąta naciąć na środku.
- Na każdy trójkąt wyłożyć masę makową – najlepiej za pomocą rękawa cukierniczego i zawinąć ciasto na kształt rogala.
- Rogale odłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstawić jeszcze na około 30 minut do wyrośnięcia.
- Rogale piec przez około 20 minut w temperaturze 180 stopni.
- Świeżo upieczone rogaliki posmarować lukrem i posypać siekanymi migdałami.
SMACZNEGO 😀